O hře Cashflow 101

Cashflow 101 je stolní společenská hra pro 6 hráčů, která vysvětluje základy finanční gramotnosti a investování. Tuto hru vytvořil americký spisovatel Robert Kiyosaki, autor bestsellerů "Bohatý táta chudý táta", "Cashflow kvadrant" a dalších, které změnily způsob myšlení o penězích milionů lidí po celém světě. Hráči se tak zábavným způsobem učí základy investování do aktiv (akcie, komodity, nemovitosti, podnikání a další) a rozvíjí svou finanční gramotnost, protože hra vlastně simuluje reálný svět peněz. I když to na první pohled vypadá složitě, pravidla jsou velice jednoduchá a při hře se je rychle naučíte. Hra je určena pro kohokoliv, kdo má otevřenou mysl a chce se dozvědět něco o investování a pasivním příjmu peněz.Pro svou jednoduchost si hra Cashflow 101 získala velkou oblibu po celém světě. V Čechách vzniklo již několik organizací, zabývajících se hraním Cashflow 101 a Kiyosakiho myšlenkami, které se šíří prostřednictvím pravidelně organizovaných setkání, na kterých je každý vítán. Nemusí se bát přijít ani úplný začátečník, protože jediné co ke hře potřebujete, je dobrá nálada a ochota naučit se něco nového. Spolu s knihami se tak snaží vysvětlit základy finanční gramotnosti, která je v 21.století naprosto nezbytná.
Jak se hraje Cashflow 101


Na začátku si hráči vytáhnou náhodnou fiktivní postavičku s reálným zaměstnáním, odpovídajícím platem a pohybují se v prvním menším kruhu. Tomu se říká Krysí závod, protože simuluje každodenního úmorné chození do zaměstnání. Během této fáze se může na základě kartiček “Příležitost” zúčastnit některé investiční příležitostin, z nichž některé přinášejí pasivní příjem. Cílem hráče v tomto prvním kole je nakupovat aktiva, která generují pasivní příjem.


Pokud pasivní příjmy samy o sobě přesáhnou celkové výdaje této postavičky, hráč už nepotřebuje příjem ze zaměstnání, aby zaplatil své výdaje, a tím se stává finančně nezávislý na výplatě ze zaměstnání. Hráč poté svou figurku přesouvá na Rychlodráhu, což je ten druhý okruh na herní desce, po které se v reálném světě pohybují bohatí lidé. Vše, co se hráč naučí při procesu dostávání se z krysího závodu na rychlodráhu, jej může učinit finančně svobodným i v reálném světě. To také Cashflow odlišuje od her typu Monopoly, které jsou také zábavné, ale nic praktického nenaučí.


Kompletní pravidla hry jsou zde ke stažení.Stručný návod můžete spustit zde:


 


FAQ - Často kladené otázky


1) Co je Cashflow 101?
Cashflow 101 je stolní společenská hra pro 6 hráčů, která vysvětluje základy finanční gramotnosti a investování.


2) Kdo vytvořil tuto hru?
Robert Kiyosaki, majitel společnosti Rich Dad, která se zaměřuje na rozvoj finančního vzdělávání po celém světě, viz. www.richdad.com.


3) Nejsou to okopírované Monopoly?
Nejsou. V Monopolech hrajete jen s jedním druhem aktiv (nemovitosti) a hra nijak nerozebírá vaše osobní finance, navíc zde hráči hrají proti sobě, tzn. že cílem je dovést všechny ostatní hráče k bankrotu. Cashflow 101 naopak učí spolupráci, kombinuje různá druha aktiv (akcie, nemovitosti, byznysy, finanční deriváty) a cílem je vysvětlit hráčům, jak nakládat s osobními financemi. Také i zkušenosti z Monopolů nejsou prakticky využitelné v reálném světě, zatímco Cashflow byla vytvořena právě proto, aby pomáhala lidem se zlepšením jejich reálné finanční situace.


4) Jak dlouho se to hraje?
Průměrně 2-3 hodiny, záleží na počtu hráčů a rychlosti odehrávání.


5) Proč bych si měl přijít zahrát Cashflow?
Každý by si každý měl tuto hru zahrát alespoň jednou, aby pochopil, že v 21.století bude každý z nás potřebovat dvě zaměstnání - jedno pro sebe a druhé pro své peníze. Finanční gramotnost bude představovat rozdíl mezi úspěchem a selháním.


6) Na čem je hra založena?
Správa osobních financí, investování do aktiv, zbavování se pasiv, řešení problémů s dluhy apod. Hra se snaží všechny tyto aspekty co nejvíce přiblížit realitě, přesto zůstávají ve velmi jednoduché a snadno pochopitelné formě.


7) Co je Krysí závod, Rychlodráha a jaký je mezi nimi rozdíl?
Krysí závod je ten menší okruh, ve kterém hráč začíná. Představuje klasický život zaměstnance, tedy od výplaty k výplatě, během které se může dostat k určitým investičním přiležitostem. Úkolem hráče je získání vyššího pasivního příjmu, než jsou jeho aktuální výdaje. V ten moment si může dovolit odejít ze zaměstnání (protože mu pasivní příjmy z jeho investic zaplatí všechny výdaje), a přechází na Rychlodráhu, na které už jen celý proces opakuje, a snaží si splnit svůj předem určený sen. Jednoduše řečeno, v Krysím závodě se pohybují chudí lidé a střední vrstva, zatímco pomyslnou "Rychlodráhu" v opravdovém životě hrají bohatí lidé.


8) Co je to ten pasivní příjem?
Pasivní příjem peněz je druh příjmu, který je generovaný úspěšnými investicemi bez potřeby pro tento příjem vynakládat aktivní činnost. Dá se pod tím představit cokoliv - nejznámější zřejmě bude nájem z pronajaté nemovitosti. Může to ale také být dividenda z akcií, příjmy z podnikání, nebo vybírání poplatků za prodej licencí a tak dále. Pasivní příjem se dá vytvářet téměř z čehokoliv, do čeho nemusíte každý den vnitřně zasahovat (tj. pracovat pro to).


9) Platí se nějaký registrační poplatek pro vstup na Cashflow Mistrovství?
Ano, pro vstup na mistrovství je potřeba zakoupit vstupenky v hodnotě 200 Kč (odkaz na úvodní stránce).


10) Jak se nejrychleji dostanu z Krysího závodu?
Je důležité si uvědomit, že peníze samy o sobě nemohou pomoci k finanční nezávislosti. Z Krysího závodu se dostane jenom ten, jehož PASIVNÍ PŘÍJMY převýší celkové VÝDAJE. Může tedy efektivně odejít ze zaměstnání a jeho investorské aktivity, které mu právě generují ten pasivní příjem, ho uživí samy. Způsobů, jak toho docílit, je opravdu mnoho. Můžete se zaměřit na nemovitosti, skupovat byty a pronajímat je za nájem. Můžete zkusit štěstí v byznysu, nakoupit akcie s dividendou, investovat do podílových listů, nebo si třeba založit spořící účet s velkým úrokem. Těch možností je mnoho a vždy záleží jen na poměru rizika a výnosu, který je investor ochoten podstoupit.


11) Můžu si půjčit v bance peníze, nebo naopak splácet svá pasiva, i když nejsem na řadě?
Ano.


12) Jaké jsou poplatky pro bankovní půjčku a hypotéku?
Bankovní úvěr má vždy 10% úrok a hypotéka je určena kartičkou Příležitost. Tato pravidla mají motivovat hráče, aby se zbavovali svých pasiv.


13) Existuje počítačová verze této hry?
Ano a to dokonce přímo na webových stránkách www.richdad.com je možné si ji zdarma zahrát ve flashové verzi.